Ile kosztuje leczenie ortodontyczne?

Posted by

Kiedy pojawia się potrzeba rozpoczęcia leczenia ortodontycznego, z miejsca zaczynamy martwić się o jego koszty. Zazwyczaj jest to nie do końca potrzebna panika, ponieważ aparat ortodontyczny koszt może mieć całkiem niewielki, jeśli nam się uda uzyskać duże dofinansowanie od państwa. Refundacja dla leczenia ortodontycznego istnieje, ale trzeba wiedzieć, że aparat ortodontyczny koszt może mieć bardzo różny ze względu na poważne ograniczenia tej refundacji.
Różne aparaty, różne koszty
Leczenie ortodontyczne warszawa kosztuje najmniej, kiedy leczone są małe dzieci poprzez wykorzystywanie aparatów ruchomych. Są one bowiem w dużej mierze finansowane przez państwo, a do tego ich koszt bardzo rzadko przekracza kilkaset złotych. Można mieć względną pewność, że spokojnie każdy rodzic poradzi sobie z wydatkami związanymi z takimi kwestiami. Znacznie gorzej wygląda całą sprawa, jeśli chodzi o aparaty stałe.
Kiedyś istniała zasada, że stałe aparaty ortodontyczne nie są finansowane w ogóle. Potem można było liczyć na dopłaty do nich. Teraz jest to kwestia dynamiczna i niestety nie można powiedzieć nic na pewno. Jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji, że leczenie aparatami stałymi będzie potrzebne nam lub naszym dzieciom, trzeba będzie się skonsultować bezpośrednio z ortodontą. Nie trzeba się jednak wcale aż tak bardzo martwić, ponieważ bardzo wysokie koszty będą na nas czekały tylko w sytuacji, jeśli zdecydujemy się na wersje aparatów, które nie są dla nas w żaden sposób lepsze, ale są ładniejsze. Płaci się głównie za estetykę, a nie za właściwości medyczne, które są dokładnie takie same nawet w najtańszych opcjach.